Իսպանիայի Մալագա քաղաքը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 10/25/2016   17:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իսպանիայի Մալագա քաղաքի խորհուրդը միաձայն ընդունել է հայտարարության, որով պաշտոնապես ճանաչում և դատապարտում է Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ընդունված հայտարարությունում նախորդ դարասկզբին տեղի ունեցածը բնորոշվում է որպես հանցագործություն մարդկության դեմ, որի հետևանքով ձևավորվեց հայկական մեծ սփյուռքը:
Մալագայի քաղաքային խորհուրդն նաև իր զորակցությունն է հայտնում աշխարհասփյուռ հայությանը, միաժամանակ նշելով, որ մոտակա ժամանակահատվածում քաղաքապետարանը Մալագայի կենտրոնական զբոսայգում կտեղադրի հայկական խաչքար՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
12:19 05/10/2016  |  Միջազգային լրահոսԳերմանիայի պատվիրակությունը Թուրքիայում անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության խնդրին
18:13 30/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԻսպանիայի Մարբեյայի քաղաքային խորհուրդը ճանաչեց և դատապարտեց Հայոց ցեղասպանությունը

Городской совет испанской Малаги признал и осудил Геноцид армян 10/25/2016   17:19  |  Лента новостей
Совет испанского города Малага единогласно принял заявление, которым официально признает и осуждает Геноцид армян в Османской Турции. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В принятом заявлении произошедшее в начале прошлого века характеризуется как преступление против человечества, вследствие которого сформировалась Армянская диаспора.
Городской совет Малаги выразил также свою поддержку проживающим за рубежом армянам, в то же время отметив, что в ближайшее время мэрия установит в центральном парке Малаги хачкар(армянский крест-камень) в память о жертвах Геноцида армян.