Մտքեր են փոխանակվել ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումների շուրջ 10/21/2016   17:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Ընդգծելով, որ ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի հետ նախորդ բոլոր հանդիպումներն անցել են բաց և անկեղծ մթնոլորտում, Նախագահը հույս է հայտնել, որ հերթական այս հանդիպումը ևս իր բնույթով այդպիսին կլինի: Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Եվրամիության հանձնառությունը՝ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման նպատակով կողմերի միջև վստահության մթնոլորտ ձևավորելու հարցում:
Նախագահ Սարգսյանը և Հերբերտ Զալբերը մտքեր են փոխանակել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումներից հետո ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումների և առկա իրավիճակի շուրջ:
Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ, հիմնախնդրի լուծմանը խաղաղ բանակցությունների միջոցով հասնելու ջանքերը և վերահաստատել, որ հայկական կողմը պատրաստ է շարունակել կառուցողական քայլերը՝ ի նպաստ տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության հաստատման:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը նշել է, որ Հայաստան այցի շրջանակներում հանդիպումներ է ունենում նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, այդ թվում՝ սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների հետ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ:
18:57 20/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին
16:16 06/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյան. Հայկական կողմը պատրաստ է շարունակել կառուցողական քայլերն ու համագործակցությունը

Армянская сторона готова и дальше предпринимать конструктивные шаги в интересах установления мира в регионе – Серж Саргсян 10/21/2016   18:32  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Герберта Зальбера. Подробности представляет пресс-служба главы армянского государства.
Отметив, что все предыдущие встречи со специальным представителем ЕС прошли в открытой и искренней атмосфере, президент выразил надежду, что эта очередная встреча будет такой же по своему характеру. Серж Саргсян высоко оценил приверженность Евросоюза в вопросе формирования атмосферы доверия с целью мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Серж Саргсян и Герберт Зальбер обменялись мнениями относительно последних развитий в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта, после состоявшихся в Вене и Санкт-Петербурге саммитов, и нынешней ситуации.
Серж Саргсян представил прилагаемые Арменией усилия по достижению при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ решения проблемы посредством мирных переговоров, подтвердив, что армянская сторона готова и дальше предпринимать конструктивные шаги в интересах утверждения в регионе мира и безопасности.
Спецпредставитель ЕС, в свою очередь, отметил, что в рамках визита в Армению он проводит встречи и с представителями гражданского общества, в том числе с жителями приграничных населенных пунктов.