2017 թվականի բյուջեն ստացավ «կոշտ» որակումը. Կառավարությունը կրճատում է ծախսերը 09/29/2016   14:47  |  Քաղաքական
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատեց 2017 թվականի բյուջեի նախագիծը, որը վարչապետի կողմից արժանացավ  «կոշտ» որակմանը։
«Թվերը խոսում են դրա մասին՝ 70 մլրդ եկամուտների աճ, պլյուս-մինուս 100 մլրդ ծախսերի նվազեցում: Այն բոլոր հարցադրումները, որ հնչեցնում ենք, բոլոր խնդիրները ակտուալ են»,- կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետը։
Ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանն էլ նշեց, որ ամենակարևոր սկզբունքը, որը ամրագրվել է հաջորդ տարվա բյուջեով, հարկաբյուջետային և պարտքի կայունությունն է։
«2014-2015 թվականներին ունեցել ենք պետական պակասուրդի բավական բարձր մակարդակ՝ 4.8 տոկոս: Եվ այս տարվա արդյունքներով, ամենայն հավանականությամբ, կունենանք 5.9 տոկոսանոց պակասուրդ: Սրա հետևանքով ավելացել է արտաքին պարտք-ՀՆԱ հարաբերակցությունը, ինչը պարտքի ստեղծման հիմնական աղբյուրն է»,– ասաց նա:
Ֆինանսների նախարարը տեղեկացրեց, որ ՀՀ արտաքին պարտքը 43.7 տոկոսից աճել է և այս տարի կկազմի 54.4 տոկոս։
Նկատի ունենալով ստեղծված իրավիճակը՝ կառավարությունը հաջորդ տարվա բյուջեով կրճատում է ծախսերը: Նախագծով ծախսերը նախատեսված են 1 տրիլիոն 360 մլրդ դրամ, իսկ պակասուրդը կլինի 2.8 տոկոսի շրջանակներում:

Правительство Армении сокращает расходы госбюджета на 2017 год 09/29/2016   15:09  |  Политика
Правительство Армении на заседании в четверг утвердило проект государственного бюджета на 2017 год. Премьер Армении Карен Карапетян охарактеризовал проект как “жесткий”.
“Цифры говорят о росте доходов на 70 млрд. и снижении расходов на 100 млрд. драмов. Все озвученные вопросы и затронутые проблемы актуальны”, -заявил глава правительства.
В свою очередь министр финансов Вардан Арамян отметил, что самый важный принцип, который был заложен в бюджет на 2017 год,  - принцип фискальной и долговой устойчивости.
Глава Минфина сообщил, что внешний долг составит в этом году 54.4%.
С учетом создавшейся ситуации правительство планирует сократить расходы бюджета на следующий год. Согласно проекту госбюджета, расходы предусмотрены  на уровне 1 триллиона 360 миллиардов драмов, а дефицит в пределах 2.8%.