Սեւանի քաղաքապետին մեղադրանք չի առաջադրվել. ՔԿ-ն հերքում է 09/24/2016   12:41  |  Քրեական խրոնիկոն
Սեւանի քաղաքապետ Ռուդիկ Ղուկասյանին մեղադրանք չի առաջադրվել։ «Փաստինֆո»-ի հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից՝ հերքելով մամուլի հրապարակումներն առ այն, որ նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 179-րդ հոդվածի, 2-րդ մասի, 1-ին կետի հատկանիշներով։
Ի՞նչ է թաքցնում Սևանի քաղաքապետը. ճարտարապետին գործուղել է մարզից հեռու
«ՀՀ քննչական կոմիտեն սեպտեմբերի 23-ին պաշտոնապես տեղեկացրել է, որ ստացված նյութերի հիման վրա Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում քրեական գործ է հարուցվել 2016 թվականի հուլիսի վերջերին Սևան համայնքի պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով վատնում կատարելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, 1-ին կետի հատկանիշներով։ Նշված քրեական գործի շրջանակներում ի թիվս այլ անձանց հարցաքննության է հրավիրվել նաեւ Սեւանի քաղաքապետը որպես վկա»,- հայտնեցին ՀՀ ՔԿ-ից՝ նշելով, որ քրեական գործի հարուցումը, վկայի հարցաքննությունը պետք չէ նույնացնել մեղադրանք առաջադրելու հետ։
Նույն աղբյուրի հավաստմամբ՝ նշված քրեական գործով որեւէ անձի մեղադրանք չի առաջադրվել։ «Կատարվում է քննություն, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ, որոնց արդյունքում ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ կկայացվեն համապատասխան դատավարական որոշումներ։ Քրեական գործով ներկայումս մեղադրյալներ չկան»,- նշեցին ՔԿ-ից։

СК Армении опровергает информацию о предъявлении мэру Севана обвинения 09/24/2016   12:57  |  Лента новостей
Следственный комитет Армении опровергает муссируемые в прессе информацию о якобы предъявлении мэру города Севан Рудику Гукасяну обвинения по пункту 1 части 2 статьи 179 УК Армении.
Следственный комитет Армении 23-го сентября распространил сообщение, согласно которому на основе полученных материалов следственным отделом СК РА по Гегаркуникской области возбуждено уголовное дело по признакам пункта 1 части 2 статьи 179(Присвоение или растрата, совершенные с использованием должностного положения) УК РА.
“В рамках указанного уголовного дела в числе остальных лиц на допрос был вызван также мэр Севана”, - сообщили “Фактинфо” в СК, отметив, что не нужно отождествлять возбуждение уголовного дела и допрос свидетеля с предъявлением обвинения.
Тот же источник заверил, что обвинения в рамках данного уголовного дела никому не предъявлено. Проводится расследование, предпринимаются необходимые следственные действия, по результатам которых будут приняты соответствующие процессуальные решения. В настоящий момент обвиняемых по делу нет”, - уточнили в СК.