Իրավախախտումների վերաբերյալ ՄԻՊ-ն ստացել է 114 ահազանգ 07/26/2016   11:32  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարդու իրավունքների պաշտպանը ամփոփ տվյալներ է ներկայացրել հուլիսի 17-ից 22-ը Պաշտպանի աշխատակազմում արձանագրված հաղորդումների վերաբերյալ։
2016 թվականի հուլիսի 17-ից 22-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ ընդհանուր թվով ստացվել է բանավոր եւ գրավոր 114 հաղորդում:
Ներկայացված հաղորդումները հիմնականում վերաբերել են ոստիկանության ծառայողների կողմից քաղաքացիներին բերման ենթարկելուն, նրանց նկատմամբ բռնության գործադրմանը, քաղաքացիների անձնական իրերը սահմանված ընթացակարգերի խախտմամբ վերցնելուն եւ չվերադարձնելուն, Ոստիկանության բաժիններ փաստաբանների մուտքը խոչընդոտելուն եւ բերման ենթարկվածների՝ զանգի իրավունքը չապահովելուն:
Նշված հաղորդումների, ինչպես նաեւ զանգվածային լրատվության միջոցներում տեղ գտած տվյալների հիման վրա ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից սահմանված կարգով սկսվել են բողոքների քննարկման ընթացակարգեր:
Համապատասխան իրավասու պետական մարմիններին ներկայացվել են ինչպես բանավոր, այնպես էլ գրավոր պարզաբանումներ ստանալու պահանջներ:
Ստեղծված իրավիճակին եւ քաղաքացիների՝ բերման ենթարկելու իրավական հիմքերին, նրանց իրավունքների ապահովման վիճակին տեղում ծանոթանալու նպատակով ինչպես ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն անձամբ, այնպես էլ աշխատակազմի ներկայացուցիչները կատարել են 40-ից ավելի այցելություններ ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումներ, բժշկական հաստատություններ եւ այլն:
Մեր կողմից արձանագրված դեպքերի, ձեռնարկված միջոցների մասին ուշ կներկայացվեն համապատասխան գործողություններ ձեռնարկելու վերաբերյալ առաջարկներ:

Омбудсмен Армении получил более 114 обращений о правонарушениях в период после захвата здания ППС в Ереване 07/26/2016   12:22  |  Лента новостей
Омбудсмен Армении Арман Татоян представил обобщенные данные по сообщениям, полученным Офисом защитника прав человека в период после захвата здания полка патрульно-постовой службы Полиции в Ереване.
В распространенном во вторник Офисом омбудсмена сообщении отмечается, что в период с 17 по 22 июля 2016 года к ним поступило в общей сложности 114 устных и письменных обращений.
Представленные сообщения в основном касались задержаний сотрудниками Полиции граждан, применения насилия в их отношении, изъятия у граждан личных вещей с нарушением установленного порядка и их невозвращения, воспрепятствования посещению адвокатами отделений полиции и необеспечения подвергнутым приводу гражданам права на звонок”, – говорится в сообщении.
На основе указанных обращений, а также публикаций в СМИ Офис омбудсмена Армении в установленном законом порядке инициировал процедуру рассмотрения поступивших жалоб.
Сообщается о подаче в соответствующие компетентные органы устных и письменных запросов на получение разъяснений как в устной, так и в письменной форме.
В сообщении также отмечается, что для непосредственного ознакомления со сложившейся ситуацией сотрудники Офиса омбудсмена и лично Арман Татоян совершили свыше 40 визитов в различные отделения полиции, медучреждения и т.д.
Офис омбудсмена обещает позже представить по зафиксированным ими случаям, предпринятым мерам предложения об осуществлении соответствующих действий.