Զինված խմբին հանցակցելու մտադրություն ունեցող անձինք անհատականացվել են. ԱԱԾ (տեսանյութ) 07/25/2016   14:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակում է միջոցներ ձեռնարկել ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքը զավթած խմբի կողմից  2016թ. հուլիսի 23-ին միակողմանիորեն դադարեցված բանակցային գործընթացը վերականգնելու համար: Մասնավորապես, առաջարկվել է մինչ օրս պարբերաբար բուժօգնություն ստացող զինված խմբի վիրավոր անդամներից մեկին տեղափոխել հիվանդանոց՝ նրա առողջական վիճակին համարժեք և պատշաճ ստացիոնար բուժումն ապահովելու համար, սակայն այդ առաջարկը զինյալների կողմից մերժվել է: Այդ մասին ասվում է ԱԱԾ հայտարարության մեջ:
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է նաև, որ զինված խմբի կողմից ՊՊԾ գնդի տարածքի զավթման փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում իրականացվել են նոր ձերբակալություններ և բացահայտվել է զինված խմբին հանցավոր օժանդակություն ցույց տվող անձանց ևս մեկ խումբ:
Այսպես, ստացված տվյալների համաձայն, զինված հարձակման համար անհրաժեշտ բեռնատարը դրա սեփականատեր Խ.Գ.-ից խմբի առանձին անդամները վերցրել են նրա ընտանիքի հետ հաշվեհարդար տեսնելու սպառնալիքով: Միաժամանակ բացահայտվել է, որ խմբի առանձին անդամներ դրդել են դրսում գտնվող իրենց հանցակիցներին, բենզինով և յուղով շշալցված պայթուցիկներ օգտագործելու միջոցով, ճեղքել Խորենացու փողոցի ոստիկանական շղթան և վերցնել իրենց կողմից հափշտակված հրազենը:
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը նախազգուշացնում է, որ զինված խմբին հանցակցելու իրական մտադրություններ ունեցող այլ անձինք ևս անհատականացված են և ներկայումս գտնվում են իրավասու պետական մարմինների մշտադիտարկման ներքո: Նրանց հնարավոր հանցավոր գործողությունների կասեցման կամ խափանման համար ձեռնարկվում են օրինական և հասանելի բոլոր միջոցները:
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը համոզված է, որ իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծմանը տանող ճանապարհ դեռ կա և կոչ է անում զինված խմբի բոլոր անդամներին անհապաղ դադարեցնել իրենց հանցավոր գործունեությունը, ներառյալ՝ մարդկանց կյանքի, առողջության և գույքի դեմ ուղղված բռնարարքները, կամովին վայր դնել զենքն ու առանց դիմադրության հանձնվել իշխանություններին: Դրա համար թեև քիչ, բայց դեռ ժամանակ կա:
Հիշեցնում ենք, որ կատարված հանցանքի համար անխուսափելիորեն վրա հասնելիք քրեական պատժի տեսակը և խստության աստիճանը որոշվելու են զինված խմբի յուրաքանչյուր անդամի գործողությունների բնույթով և առաջացրած հետևանքների ծանրությամբ: ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված պայմանների առկայության դեպքում հանցագործությունից կամովին հրաժարված անձինք կարող են ազատվել քրեական պատասխանատվությունից:
Այս կապակցությամբ հուլիսի 25-ին զինյալներին բաժանվել են գրավոր պարզաբանումներ, ինչպես նաև բացատրվել է նրանց կողմից պարտադիր կատարման ենթակա գործողությունների հաջորդականությունը և հանձվելու երթուղին:

Пока еще есть возможность для мирного решения ситуации с захватом здания ППС в Ереване - СНБ 07/25/2016   15:29  |  Лента новостей
Служба национальной безопасности Армении продолжает предпринимать меры для возобновления переговоров, прерванных 23-го июля в одностороннем порядке группой, захватившей территорию полка патрульно-постовой службы Полиции.
“В частности, предложено перевести получавшего до сегодняшнего дня медпомощь раненого члена группы в больницу для обеспечения ему стационарного лечения, адекватного его состоянию. Однако это предложение вооруженной группой было отклонено”, - говорится в распространенном в понедельник пресс-центром СНБ Армении заявлении,
СНБ также сообщает, что в рамках уголовного дела, возбужденного по факту захвата полка ППС, произведены новые задержания, раскрыта еще одна группа, которая оказывала содействие вооруженной группе. Согласно полученным данным, необходимый для осуществления захвата грузовик члены группы отобрали у владельца Х.Г., угрожая расправой над его семьей. В то же время было установлено, что отдельные члены группы подстрекали находившихся снаружи подельников к прорыву с использованием бутылок  с зажигательной смесью полицейского кордона, чтобы забрать похищенное ими оружие.
СНБ предупреждает, что лица, реально стремящиеся к пособничеству вооруженной группе, также идентифицированы, и в настоящий момент находятся в поле зрения полномочных госорганов. Для предотвращения или пресечения их возможных преступных действий используются все законные и доступные средства.
СНБ уверена, что пути, ведущие к мирной развязке ситуации, пока есть, и призывает всех членов вооруженной группы немедленно прекратить преступную деятельность, включая насильственные действие против жизни и здоровья людей, а также порчу имущества, добровольно сложить оружие и без сопротивления сдаться властям.
"На это, хотя и немного, но есть время", - отмечается в сообщении.
При этом напоминается, что ранее сегодня членам вооруженной группы были розданы листовки с пояснениями, а также перечнем действий, которые они должны выполнить в случае принятия решения сдаться.СНБ Армении назвала условия, при выполнении которых захватившие здание ППС смогут избежать уголовной ответственностиНапомним, 17 июля утром в Ереване было совершено вооруженное нападение на один из полков патрульно-постовой службы Полиции Армении.