Վարչապետն աշխատանքային այցով եղել է Արթիկում (Լուսանկարներ) 06/25/2016   17:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր աշխատանքային այց է կատարել ՀՀ Շիրակի մարզի Արթիկ քաղաք՝ հունիսի 24-ին տեղի ունեցած հեղեղի հետևանքներին և պատճառած վնասներին տեղում ծանոթանալու նպատակով: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Կառավարության ղեկավարին ուղեկցել են ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը, տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը և քաղաքաշինության նախարար Նարեկ Սարգսյանը:
Վարչապետն այցելել է Արթիկի՝ հեղեղից տուժած թաղամասեր, եղել է նաև մանկապարտեզում և դպրոցում:
Արթիկի քաղաքապետ Արսեն Աբրահամյանը մանրամասներ է ներկայացրել հեղեղի հետևանքով առաջացած իրավիճակի մասին և նշել, որ իր գլխավորությամբ ստեղծվել է աշխատանքային հանձնաժողով ՝ վնասները հաշվարկելու և կառավարություն ներկայացնելու համար:
Հովիկ Աբրահամյանը զրուցել է հեղեղի պատճառով տուժած քաղաքացիների հետ և հավաստիացրել, որ կառավարությունը բնակիչների կողքին է և պատշաճ ձևով օժանդակություն կհատկացնի: Լրագրողների հետ ճեպազրույցում կառավարության ղեկավարը նշել է, որ իրավիճակը մտահոգիչ է, սակայն համապատասխան հաշվարկներից հետո վնասներ կրած քաղաքացիներին փոխհատուցում կտրամադրվի:
Այցի ավարտին վարչապետը խորհրդակցություն է անցկացրել Արթիկի քաղաքապետարանում, որի շրջանակում հանձնարարականներ է տվել պատկան մարմիններին՝ ըստ անհրաժեշտության լրացուցիչ ուժեր ներգրավելու և աշխատանքներն արագ ավարտելու համար:

Премьер Армении на месте ознакомился с последствиями наводнения в городе Артик 06/25/2016   18:44  |  Чрезвычайное просшествие
Премьер-министр Армении Овик Абраамян  побывал в субботу  с рабочим визитом  в городе Артик Ширакской области, чтобы на месте ознакомиться с последствиями наводнения и нанесенным стихией ущербом.
Как сообщает пресс-служба правительства, в ходе визита премьера сопровождали глава МЧС Армен Ерицян, министр территориального управления и развития Давид Локян министр градостроительства Нарек Саркисян.
Глава правительства посетил пострадавшие от наводнения кварталы, побывал в детском саду и школе.
Мэр Артика Арсен Абраамян представил подробности и ситуацию, создавшуюся в результате наводнения. Он отметил, что под его руководством создана рабочая комиссия, которая подсчитает и представит правительству размер ущерба.
Овик Абраамян пообщался с пострадавшими от стихии жителями города и заверил, что правительство окажет им необходимую помощь.
На встрече с журналистами глава правительства заверил, что после завершения подсчетов пострадавшим от стихии гражданам будет предоставлена компенсация.
Премьер-министр провел также совещание в мэрии Артика, в ходе которого дал поручения соответствующим органам для привлечения, в случае необходимости, дополнительных сил и оперативного завершения работ.