ԼՂՀ ԱԺ խմբակցությունները դատապարտում են Օսմանյան կայսրությունում հույների հանդեպ իրականացված ցեղասպանությունը. հայտարարություն 05/19/2016   17:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի բոլոր՝ «Հայրենիք», «Ժողովրդավարություն», «Դաշնակցություն», «Շարժում-88» եւ «Վերածնունդ» խմբակցություններն այսօր ընդունել են Օսմանյան կայսրությունում հույների հանդեպ իրականացված ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին հայտարարություն:
ՀՀ Ազգային ժողովի նիստում խորհրդարանի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը քիչ առաջ ընթերցեց հայտարարությունը, որում ասված է.
«Հիմք ընդունելով միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները եւ ցեղասպանությունը դիտարկելով որպես մարդկության դեմ ուղղված ծանրագույն հանցագործություն,
- Համոզված լինելով, որ ցեղասպանությունների ճանաչումը եւ դատապարտումը թույլ կտա կանխել նոր ոճրագործությունները,
- Արձանագրելով հայ եւ հույն ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը եւ համերաշխություն հայտնելով Արցախի Հանրապետության հունական համայնքին՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները դատապարտում են Օսմանյան կայսրությունում հույների հանդեպ իրականացված ցեղասպանությունը»:

Фракции парламента НКР осуждают Геноцид понтийских греков в Османской империи - заявление 05/19/2016   17:36  |  Лента новостей
Фракции Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республики сегодня приняли завление в связи с отмечаемой 19 мая годовщиной Геноцида понтийских греков в Османской империи.
“Принимая за основу основные принципы международного права и рассматривая геноцид как тягчайшее преступление против человечества, фракции Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики осуждают геноцид греков в Османской империи”, - говорится в заявлении, которое зачитал немногим ранее вице-спикер НС Армении Эдуард Шармазанов.
Парламент НКР уверен, что признание и осуждение геноцидов позволит предотвратить новые преступления и выражает солидарность с греческой общиной Республики Арцах, констатируя вековую дружбу между армянским и греческим народами.