ԱՄՆ Հավայի նահանգը ԼՂՀ ճանաչման մասին բանաձև է ընդունել 03/30/2016   12:50  |  ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐ
Մարտի 29-ին ԱՄՆ Հավայի նահանգի Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է  «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը հարգելու ու ճանաչելու» մասին H.R. 167 բանաձևը։ Այս մասին տեղեկանում ենք ԼՂՀ ԱԳՆ պաշտոնական կայքից:
Ստորև ներկայացնում ենք բանաձևի ոչ պաշտոնական թարգմանությունը․
Բանաձև
ՀԱՐԳԵԼՈՎ և ՃԱՆԱՉԵԼՈՎ ԼԵՌՆԱՅԻՆ ՂԱՐԱԲԱՂԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆԸ։
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունըէթնիկ հայկական տարածաշրջան է Հարավային Կովկասում, որն ունի երկար ևհարուստ պատմություն, և իր նվիրական տեղն է զբաղեցնում հայ ժողովրդի պատմության և մշակույթի մեջ, և
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին` տասնամյակների պայքարից հետո Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի ճնշող մեծամասնությունը քվեարկեց հօգուտ անկախության, և
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որԼեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման տևական պահանջը ոգեշնչեց տարածաշրջանում ապրող բազմաթիվ ժողովուրդների և նախկին Խորհրդային Միության փլուզման խթաններից մեկը հանդիսացավ, և
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ ԼեռնայինՂարաբաղի Հանրապետության ժողովուրդը վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում հաստատակամություն և տոկունություն ցուցաբերեց պատերազմի, կոտորածների, տնտեսական զրկանքների և հսկայական այլ դժվարությունների պայմաններում, և
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն ավելի քան քսան տարի հավատարիմ է իր քաղաքացիներին՝պահպանելով իր անկախությունը և ջանքեր գործադրելով՝ փոփոխելու և կայունացնելու Կովկասյան տարածաշրջանը, և անցկացնելով ազատ ու անկախ ընտրություններ և հանրաքվեներ, որոնք համընդհանուր կերպով ճանաչվել են որպես օրինակ տարածաշրջանի համար, և
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ բազմաթիվ միջազգային դիտորդներ, այդ թվում Միացյալ Նահանգներից, գնահատել են 2015 թ. մայիսի 3-ի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում կայացած խորհրդարանական ընտրությունները որպես ազատ և թափանցիկ, հետևաբար
Հավայի նահանգի 28-րդ գումարման Ներկայացուցիչների պալատը 2016 թ․ հերթական նստաշրջանին ՈՐՈՇՈՒՄ Է հարգել և ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը և նրա քաղաքացիներին, և
ԱՅՆՈՒՀԵՏԵՎ ՈՐՈՇՈՒՄ է, որ այս մարմինը ճանաչում է զոհողությունները և նվիրվածությունը և  վճռականությունը, որոնք ցուցաբերվել են ԼՂՀ ժողովրդի կողմից ծայրահեղ դժվարությունների պայմաններում, և
ԱՅՆՈՒՀԵՏԵՎ ՈՐՈՇՈՒՄ է, որ այս մարմինը հղում է ԼՂՀ կառավարությանը և նրա ժողովրդին խաղաղության, բարգավաճման և շարունակական հաջողությունների իր լավագույն մաղթանքները, և
ԱՅՆՈՒՀԵՏԵՎ ՈՐՈՇՈՒՄ է, որ այս մարմինը կոչ է անում միջազգային հանրությանը՝ ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը որպես ազատ, անկախ և ինքնիշխան ժողովրդավարություն, և
ԱՅՆՈՒՀԵՏԵՎ ՈՐՈՇՈՒՄ է որ սույն բանաձևի վավերացված պատճեները կփոխանցվեն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը նրա՝ Հավայիում գտնվող ներկայացուցիչների միջոցով, և լրացուցիչ վավերացված պատճեները կփոխանցվեն Միացյալ Նահանգների նախագահին, ԱՄՆ Սենատի մեծամասնության ղեկավարին, Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակին, Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսում Հավայի ներկայացուցիչներին։

МИД НКР опубликовал текст резолюции о признании штатом Гавайи Нагорно-Карабахской Республики 03/30/2016   12:53  |  Документация
Палата представителей американского штата Гавайи 29 марта приняла резолюцию H.R. 167 "О выражении уважения и признании Нагорно-Карабахской Республики".
Пресс-служба МИД НКР ниже приводит неофициальный перевод резолюции:
ВЫРАЖАЯ УВАЖЕНИЕ И ПРИЗНАВАЯ НАГОРНО-КАРАБАХСКУЮ РЕСПУБЛИКУ.
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что Нагорно-Карабахская Республика является этнически армянским регионом на Южном Кавказе и имеет богатую и славную историю и занимает почетное место в истории и культуре армянского народа, и
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что 10 декабря 1991 г. после десятилетий борьбы народ Нагорно-Карабахской Республики преимущественно проголосовал за независимость, и
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что настойчивое требование самоопределения народа Нагорного Карабаха вдохновило многие народы в регионе и стало одним из катализаторов распада бывшего Советского Союза, и
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что в течение последних двух десятилетий народ Нагорно-Карабахской Республики проявлял стойкость и непоколебимость в условиях войны, резни, экономических лишений и других колоссальных трудностей, и
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что Нагорно-Карабахская Республика на протяжении более двадцати лет остается верной и преданной своим гражданам, сохраняя независимость, прилагая усилия по изменению и стабилизации Кавказского региона и проводя свободные и справедливые выборы и референдумы, которые общепризнаны в качестве модели для всего региона, и
ПРИНИМАЯ ВО ВНИМАНИЕ, что многие международные наблюдатели, в том числе от Соединенных Штатов признали парламентские выборы, состоявшиеся в НКР 3 мая 2015 года свободными и прозрачными, таким образом
Палата Представителей 28-ого созыва штата Гавайи на регулярной сессии 2016 г. ПОСТАНОВЛЯЕТ, что этот орган этим выражает уважение и признает Нагорно-Карабахскую Республику и ее граждан, и
А также ПОСТАНОВЛЯЕТ, что этот орган признает принесенные жертвы, самоотверженность и решительность проявленные народом Нагорно-Карабахской Республики перед лицом тяжелых невзгод, и
А также ПОСТАНОВЛЯЕТ, что этот орган выражает свои наилучшие пожелания мира, процветания и успеха правительству и народу Нагорно-Карабахской Республики гражданам, и
ТАКЖЕ ПОСТАНОВЛЯЕТ, что заверенная копия данной резолюции будет передана Нагорно-Карабахской Республике посредством ее представителей, находящихся с визитом на Гавайах, а также, что дополнительные заверенные копии будут переданы президенту Соединенных Штатов, Лидеру большинства в Сенате Соединенных Штатов, Спикеру Палаты Представителей Соединенных штатов, и представителям Гавайев в Конгрессе.