Նելլի Դուրյան. «մայրաքաղաքում մուրացկանությամբ զբաղվողները հիմնականում գալիս են մարզերից» 08/09/2013   12:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայրաքաղաքում մուրացկանությամբ զբաղվողները հիմնականում գալիս են մարզերից, նրանք ունեն տուն, բայց գերադասում են այդ կերպ գումար վաստակել, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ Ոստիկանության ՔՀԳՎ երրորդ վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Նելլի Դուրյանն ու հավելեց, որ մուրացկաններն իրենց առաջարկվող  աշխատանքներից հրաժարվում են:
Նելլի Դուրյանի խոսքով՝ որոշ դեպքերում մուրացկաններն այդ կերպ ավելի շատ են վաստակում, «սակայն սոցիալական ծանր վիճակը պատճառ չի, որ մարդը մուրացկանությամբ զբաղվի կամ գողություն կատարի, կան շատ ավելի վատ ապրող ընտանիքներ, բայց իրենք մուրացկանությամբ չեն զբաղվում»,- ընդգծում է  ՀՀ Ոստիկանության ՔՀԳՎ երրորդ վարչության պետն ու փաստում, որ  այս ամենը դաստիարակության,  մտածելակերպի արդյունք է:
Այս տարվա 6 ամիսների ընթացքում դպրոցներում և դպրոցների հարակից տարածքներում անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների նվազում է արձանագրվել և եթե նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում արձանագրվել է 26 դեպք, ապա այս տարի նույն ժամանակահատվածում  եղել է 11:
Ինչ վերաբերում է անչափահասների կողմից կատարված հանցագործություններին, ապա մեծ մասը գողություններ են, որոնց հաջորդում են  մարմնական վնասվածքները։

Нелли Дурян: “В Армении сократилось число преступлений с участием несовершеннолетних” 08/09/2013   14:46  |  Лента новостей
“В столице промышляющие попрошайничеством, в основном, приезжают из областей. У них есть свой дом, однако они предпочитают подобным методом зарабатывать себе на жизнь",- сегодня в ходе встречи с журналистами заявила начальник Третьего управления Главного управления по уголовному розыску, полковник Полиции Нелли Дурян. Она также добавила, что попрошайки отказываются от предложенных им работ.
‘По словам Нелли Дурян, в определенных случаях попрошайки таким образом зарабатывают больше, однако “тяжелое социальное положение - не причина, чтобы заниматься попрошайничеством и идти на воровство. Есть множество малоимущих семей, которые этим не промышляют”,- подчеркнула Н. Дурян. Она отметила, что все это есть не что иное, как следствие воспитания и уровня мышления.
В первом полугодии 2013 года число преступлений, совершенных несовершеннолетними в образовательных учреждениях и на прилегающих к ним территориях сократилось. Если в аналогичный период прошлого года было зарегистрировано 26 таких случаев, в первом полугодии текущего года 11 случаев.
Большая часть совершаемых несовершеннолетними преступлений составляют случаи воровства, затем следуют телесные повреждения.