Վերջին 10 տարում սպանվել է ավելի քան 600 լրագրող, իսկ միայն 2012թ.-ին՝ 121-ը 07/18/2013   17:09  |  Միջազգային լրահոս
Վերջին 10 տարում մասնագիտական պարտքը կատարելիս սպանվել է ավելի քան 600 լրագրող: Զինված գործողությունների պայմանններում լրագրողների սպանությունններն ու հետապնդումները պաhանջում են միջազգային հանրության, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից պաշտպանության ավելի վճռական միջոցներ: Այս մասին հայտնել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի առաջին տեղակալ Յան Էլիասսոնը՝ ելույթ ունենալով Անվտանգության խորհրդի նիստում:
«Անվտանգության խորհուրդը կարող է կարևոր դերակատարում ունենալ՝ արձագանքելով և արտահայտվելով ընդդեմ ԶԼՄ-ների ճնշման: Չէ որ, երբ լրագրողներին սպանում են, խաղաղությանը և անվտանգությանը սպառնացող վտանգի մասին տեղեկատվությունն անհետանում է», - հայտարարել է Էլիասսոնը՝ ելույթ ունենալով «Զինված հակամարտությունների ժամանակ քաղաքացիական անձանց պաշտպանությունը. լրագրողների պաշտպանությունը» թեմայով ԱԽ-ի բաց քննարկման ընթացքում:
ՄԱԿ-ի մամլո ծառայության փոխանցմամբ՝ Գլխավոր քարտուղարի առաջին տեղակալն ընդգծել է, որ զինված հակամարտություններում «չորրորդ իշխանության» ներկայացուցիչները հատկապես խոցելի են: Նա նշել է, որ միայն Սիրիայում անցյալ տարի սպանվել է 41 լրագրող, այդ թվում՝ սոցիալական ցանցերում աշխատող ԶԼՄ-ների երկու ներկայացուցիչներ: 2006թ.-ից ի վեր Իրաքում և Աֆղանստանում զոհվել են 108 լրագրողներ:
«Լրագրողների վրա հարձակումները կրում են առևանգման, պատանդ վերցնելու, ճնշելու, վախեցնելու և ապօրինի ձեռբակալությունների ձևեր:
Կին լրագրողներն ավելի հաճախ դառնում են բռնաբարության զոհեր», - ասել է ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչը:
Յան Էլիասսոնը կոչ է արել ջանք չխնայել լրագրողների նկատմամբ հանցագործությունները բացահայտելու ուղղությամբ: Նա անընդունելի և ցնցող է համարել այն, որ լրագրողների սպանության դեպքերի 90 տոկոսից ավելին մնում է չբացահայտված և անպատիժ:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նախագահ, ՄԱԿ-ում ԱՄՆ-ի Մշտական ներկայացուցչության գործերով ժամանակավոր հավատարմատար Ռոզմարի Դի Կարլոն իր հերթին նշել է, որ ԱԽ-ի կողմից լրագրողների պաշտպանության հարցի 2006թ.-ի վերջին քննարկումից հետո ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների նկատմամբ բռնությունները չեն դադարել: Նա նշել է, որ 2012թ.-ին ամբողջ աշխարհում սպանվել է 121 լրագրող, ավելի քան 200-ը բանտարկվել են և շատերն ենթարկվել են հարձակումների:

ООН: За последние десять лет было убито более 600 журналистов, 41 из них в Сирии” 07/18/2013   17:41  |  Международные новости
Убийства и преследования журналистов в условиях военных действий требуют более решительных мер защиты со стороны международного сообщества, в том числе со стороны Совета Безопасности. Об этом заявил первый заместитель Генерального секретаря ООН Ян Элиассон, выступая на заседании Совета Безопасности. Он сказал, что за последние десять лет при выполнении своего профессионального долга было убито более 600 журналистов.
«Совет Безопасности может сыграть важную роль, реагируя и выступая против подавления средств массовой информации... Ведь когда журналистов убивают, то информация об угрозах миру и безопасности исчезает», - заявил Ян Элиассон, выступая на открытой дискуссии Совета на тему «Защита гражданских лиц в вооруженном конфликте: защита журналистов».
Первый заместитель Генерального секретаря ООН подчеркнул, что в ситуациях вооруженных конфликтов представители «четвертой власти» особенно уязвимы. Он отметил, что только в Сирии в прошлом году был убит 41 журналист, в том числе два представителя СМИ, которые работали в социальных сетях. С 2006 года в Ираке и в Афганистане погибло 108 журналистов.
«Нападения на журналистов принимают формы похищений, захвата в заложники, притеснений, запугиваний и незаконных арестов. Женщины из числа журналистов все чаще становятся жертвами сексуальных надругательств и изнасилований», - сказал представитель ООН.
Ян Элиассон призвал прилагать все усилия для того, чтобы преступления в отношении журналистов не оставались нераскрытыми. Он назвал неприемлемой и шокирующей ситуацию, при которой 90% убийств журналистов остаются безнаказанными.
Для участия в сегодняшнем заседании Совета Безопасности ООН были приглашены журналисты - Ричард Энгел из «Эн-Би-Си», иракский репортер и фотожурналист Гайт Абдул-Ахад из газеты «Гардиан», сомалийский журналист и радиокорреспондент Мустафа Хаджи Абдинур из агентства «Франс Пресс» , а также Кэтлин Кэрролл из «Ассошиэйтед пресс» и Комитета по защите журналистов.
Председатель Совета Безопасности ООН, Временный Поверенный в делах Постоянного представительства США при ООН Розмари Ди Карло отметила, что с момента последнего рассмотрения Советом Безопасности вопроса о защите журналистов в 2006 году насилие в отношении представителей СМИ не прекращалось. Она отметила, что в 2012 году во всем мире был убит 121 журналист, более 200 журналистов были отправлены в тюрьму и многие поверглись нападениям, сообщается на сайте Центра новостей ООН.